1955 őszén egy szerencsés véletlen eredményeként egyedülálló jelentőségű régészeti leletekre, az egyiptomi eredetű Isis istennő templomának márványfaragványaira bukkantak Szombathelyen.
A röviddel ezután megindult és négy éven át tartó ásatások egy hatalmas épületegyüttes maradványait hozták felszínre. Az akkori kor szellemében helyreállított Iseum rövid időn belül nemzetközi ismertségre és meghatározó kulturális jelentőségre tett szert, a templomhomlokzat stilizált képe még a város címerébe is belekerült. Az idő múlásával azonban a bemutatóhely állapota leromlott, a felújítás elkerülhetetlenné vált. A 2001-ben megindult újabb régészeti kutatások eredményeként a szentélyt eredeti pompájába sikerült visszaállítani. A 2011-ben megnyílt, rekonstruált szentkerület ma ókori vallástörténeti múzeumként működik.
A templom egykori oszlopcsarnokai helyén kialakított, a 21. század igényeinek megfelelő tágas terekben látható az
Isis savariai otthona című izgalmas kiállítás, amely az Iseumban talált leletek mellett az antik ember mindennapjait átszövő magán- és hivatalos vallásosság emlékeit interaktív formában tárja a látogatók elé. Az ókort megidéző, különleges atmoszférájú külső és belső terekben időszaki kiállítások, szabadtéri rendezvények, konferenciák, gyermekfoglalkozások és ismeretterjesztő előadások várják a külföldi és hazai szakembereket és a nagyközönséget. Jeles alkalmakkor és a nyári Savaria Történelmi Karnevál ideje alatt rekonstruált római szertartások részesei is lehetnek az ide betérők.
Az intézmény működteti az OTP bankfiók alatti kiállítóteret is, ahol előre bejelentett csoportok ismerkedhetnek meg Savaria rejtélyes, föld alatti világával.